Franczyza edukacyjna nie dla każdego

Udostępnij nasze posty

Franczyza edukacyjna wydaje się być pojęciem dość oczywistym. To, jak przekonuje Banachowicz, typ transakcji, którego istotą jest nie tyle zezwolenie, koncesja na użytkowanie znaku firmowego i identyfikowanie dóbr z tym znakiem, ile przygotowanie do opieki nad małą firmą, której właściciel nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Powstaje wówczas firma odbitka, która jest kopia powielająca pewne elementy macierzystej firmy”.

Aby móc mówić o współpracy opartej na franczyzie, warto znać takie pojęcia jak:

Umowa franczyzowa

Franczyza wymaga określonych zachowań. Kontrakt powinien określać różne kwestie. Jest wśród nich zdefiniowanie przedmiotu umowy, pierwsza opłatę franczyzową i określenie zakresu obowiązków franczyzodawcy i franczyzobiorczyni. Ważne jest też określenie wynagrodzenia przysługującego franczyzodawcy. Trzeba też zawrzeć sposób kontrolowania franczyzobiorczyni przez franczyzodawcę, czas trwania umowy.

Pakiet franczyzowy

Pod tym pojęciem znajduje się wszystko to, co franczyzobiorczyni otrzymuje, decydując się na zakup idei. Pakiet zawiera wszystko:od możliwości wykorzystywania określonych i wskazanych metod oraz technik poprzez korzystanie z logotypów i innych znaków komunikacji graficznej, prawa autorskie oraz wszystko to, co mieści się w szeroko pojętym know how. Decydując się na pracę opartą o know – how franczyzodawcy, franczyzobiorczyni ma prawo do wykorzystania i promowania zakupionych koncepcji, metod i technik. Powinna też korzystać ze wskazanych sposobów organizacji pracy: od strefy teleinformatycznej po narzędzia sprzedażowe i administrację.

Rozpoznawalna marka

Decydując się na współpracę franczyzową, wraz z datą podpisania umowy (lub inną wskazaną w dokumencie), franczyzobiorczyni otrzymuje prawo do korzystania ze znaków towarowych przypisanych franczyzie. Korzysta więc z logotypów, symboli, wskazanej narracji. Może też posługiwać się wszystkim tym, co potencjalnym klientom pomoże w zdefiniowaniu jego usługi.

Know – how

Know – how to zespół unikatowej technicznej i pozatechnicznej wiedzy oraz zgromadzonych doświadczeń. Pozwala skutecznie konkurować w danej branży i praktycznie rozwiązywać problemy biznesowe.

System szkoleń

To ważna część całej franczyzowej transakcji. Obejmują najważniejsze aspekty współpracy i dzielą się na: produktowe, marketingowe, sprzedażowe, managerskie, czyli operacyjne zarządzanie jednostką franczyzową.

Opłaty franczyzowe

Obejmuje opłatę wstępną oraz bieżące opłaty miesięczne.

Zapisz się do naszego newslettera

Śledź informacje od nas

Artykuły powiązane

co to franczyza
Blog

Czym jest franczyza i na czym polega?

Co to franczyza? Chciałbyś założyć własny biznes, ale nie masz pomysłu, co to mogłoby być? Nie wiesz, od czego zacząć i przerażają Cię wszystkie formalności związane z założeniem działalności gospodarczej? A co, jeśli jest na to sposób w postaci sprawdzonego „gotowca” i nie musisz się o to wszystko martwić? To franczyza. W tym momencie zastanawiasz

Blog

Franczyza, czyli sprawdzona formuła

Oryginalne pomysły na sprawdzony biznes? Taki jest cel podejmowania współpracy franczyzowej. Aby odnieść sukces, trzeba właściwie wybrać partnera biznesowego. Biznes można bowiem zrobić (prawie) na wszystkim. Trzeba tylko mieć dobry pomysł. Ten zwykle gwarantuje stabilna i bezpieczna franczyza – partner biznesowy, który może się pochwalić ugruntowaną pozycją na rynku. Franczyza Grupy Edukacyjnej Soward działa na

Chcesz przyspieszyć swój biznes?

Napisz do nas i pozostań w kontakcie

Scroll to Top