Blog

Grywalizacja w Soward

Łączenie nauki i zabawy w nowoczesnym stylu? Zdecydowanie tak!

Dlaczego?  Ponieważ warto!

Efekty są szybkie, efektywne i zauważalne.

O czym mowa? O grywalizacji.

Z roku na rok wzrasta znaczenie grywalizacji jako narzędzia dydaktycznego i instrumentu wspierającego rozwijanie kompetencji społecznych. To świetny sposób, by uczyć młodych ludzi rozwiązywania problemów społecznych, by pomoc im zrozumieć emocje, by poznać skalę ludzkich uczuć i odczuć.

O tym, że grywalizacja jest skuteczna, przekonują się wszyscy ci, którzy na co dzień korzystają z jej technik. Żadne inne narzędzie nie wykorzystuje tak dobrze mechaniki gier, by zaangażować użytkowników w realizację konkretnych zadań. Dlaczego?

Grywalizacja opiera się na systemie pozytywnych wzmocnień, m.in. punktów, medali, nagród przyznawanych nie tylko za osiągnięcia, ale za samą próbę podjęcia wyzwania. Stąd tak wskazane jest wykorzystywanie tej metody np. w edukacji.

Sięganie po inicjatywy grywalizacyjne to innowacja. Sama gamifikacja jest bowiem nowością. Warto po nią sięgnąć z wielu powodów. Jakich?  To właśnie gry edukacyjne tworzą nowe środowisko, w którym dzieci muszą nauczyć się wchodzić w interakcje. To ma określony content, wskazane techniki i zdefiniowane cele, a tymi mogą być np. zwiększenie zaangażowania uczniów.

To właśnie grywalizacja sprawia, że wykonywanie różnych czynności, zwłaszcza tych żmudnych, monotonnych czy uciążliwych, odbywa się z pasją i z entuzjazmem. Mądre użycie zabawy potrafi zmienić oblicze edukacji, zmieniając motywację uczniów.

To właśnie dzięki właściwemu użyciu gier dzieci szybciej przyswajają nowe informacje, uczą się funkcjonowania skomplikowanych procesów, mogą rozwinąć myślenie systemowe, strategiczne i logiczne.