Na co zwrócić uwagę, przed podpisaniem umowy franczyzowej

Udostępnij nasze posty

Zgodnie z obietnicą, wracamy do Was z tematem umowy franczyzowej. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, czytając wzór umowy z potencjalnym franczyzodawcą.

Warunki finansowe
Dokładnie przeanalizuj wszystkie aspekty finansowe umowy. Zwróć uwagę na opłatę licencyjną, opłaty sieciowe, opłaty technologiczne, marketingowe oraz wszelkie inne koszty związane z prowadzeniem działalności franczyzowej. Na tej podstawie będzie Ci łatwiej zabezpieczyć budżet na kilka pierwszych miesięcy działania.

Zakres i warunki wsparcia
Franczyzodawca często oferuje wsparcie w zakresie szkoleń, marketingu, oraz zarządzania operacyjnego. Przed podpisaniem umowy należy upewnić się, że zakres tego wsparcia jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i oczekiwań, a także czy nie ma dodatkowych opłat związanych z tym wsparciem.

Zasady i procedury
Prześledź wszystkie zasady współpracy i procedury określone w umowie, takie jak standardy jakościowe, działania marketingowe czy cele sprzedażowe. Upewnij się, że jesteś w stanie przestrzegać wszystkich wymagań postawionych przez franczyzodawcę. Bądź szczery w odpowiedzi.

Kary umowne

Zwróć uwagę na zapisane w umowie kary i na, to kiedy mogę zostać zastosowane. Spójrz na nie również z perspektywy franczyzobiorcy. Bardzo ważne jest to, żeby zabezpieczały one także Twoje interesy, kiedy już podpiszesz umowę i zaczniesz działać pod daną marką.

Klauzule dotyczące zakończenia umowy

Warto zwrócić uwagę na klauzule dotyczące zakończenia umowy, w tym warunki wypowiedzenia i ewentualne kary za przedwczesne zakończenie współpracy. Unikaj umów, które nakładają zbyt surowe sankcje za zakończenie umowy przed czasem.

Analiza umowy franczyzowej jest bardzo ważną częścią w procesie decyzyjnym, dlatego zarezerwuj czas na zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj umowę z prawnikiem. Pamiętaj też, że umowa chroni wszystkich franczyzobiorców danej sieci, a nie tylko franczyzodawcę. Naturalne zatem jest to, że im większa sieć, tym bardziej restrykcyjna umowa.

W kolejnym kroku opowiemy Wam o procesie wdrożenia franczyzobiorcy, zwanym inaczej onboardingiem. 

Zapisz się do naszego newslettera

Śledź informacje od nas

Artykuły powiązane

Blog

Edukacja przyszłości. Czego naprawdę potrzebują dzieci i jak odpowiada na to Soward?

W świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, pytanie o to, czym powinna być edukacja przyszłości, staje się kluczowe. Rodzice i nauczyciele coraz częściej zauważają, że tradycyjny system nie odpowiada już na rzeczywiste potrzeby dzieci. Szkoła przyszłości to nie tylko cyfrowe narzędzia i nowoczesne budynki – to przede wszystkim mądre wsparcie emocjonalne, rozwój kompetencji

Blog

Jak otworzyć placówkę edukacyjną bez doświadczenia?

Czy trzeba być nauczycielem, żeby otworzyć własną szkołę lub inną placówkę edukacyjną?To jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy od osób marzących o biznesie w edukacji. Odpowiedź brzmi: nie. Dziś edukacja to nie tylko domena pedagogów. To przestrzeń dla przedsiębiorczych, świadomych ludzi, którzy chcą realnie wpływać na rozwój dzieci i młodzieży. Jeśli masz pasję, chcesz działać

Chcesz przyspieszyć swój biznes?

Napisz do nas i pozostań w kontakcie

Przewijanie do góry