Na co zwrócić uwagę, przed podpisaniem umowy franczyzowej

Udostępnij nasze posty

Zgodnie z obietnicą, wracamy do Was z tematem umowy franczyzowej. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, czytając wzór umowy z potencjalnym franczyzodawcą.

Warunki finansowe
Dokładnie przeanalizuj wszystkie aspekty finansowe umowy. Zwróć uwagę na opłatę licencyjną, opłaty sieciowe, opłaty technologiczne, marketingowe oraz wszelkie inne koszty związane z prowadzeniem działalności franczyzowej. Na tej podstawie będzie Ci łatwiej zabezpieczyć budżet na kilka pierwszych miesięcy działania.

Zakres i warunki wsparcia
Franczyzodawca często oferuje wsparcie w zakresie szkoleń, marketingu, oraz zarządzania operacyjnego. Przed podpisaniem umowy należy upewnić się, że zakres tego wsparcia jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i oczekiwań, a także czy nie ma dodatkowych opłat związanych z tym wsparciem.

Zasady i procedury
Prześledź wszystkie zasady współpracy i procedury określone w umowie, takie jak standardy jakościowe, działania marketingowe czy cele sprzedażowe. Upewnij się, że jesteś w stanie przestrzegać wszystkich wymagań postawionych przez franczyzodawcę. Bądź szczery w odpowiedzi.

Kary umowne

Zwróć uwagę na zapisane w umowie kary i na, to kiedy mogę zostać zastosowane. Spójrz na nie również z perspektywy franczyzobiorcy. Bardzo ważne jest to, żeby zabezpieczały one także Twoje interesy, kiedy już podpiszesz umowę i zaczniesz działać pod daną marką.

Klauzule dotyczące zakończenia umowy

Warto zwrócić uwagę na klauzule dotyczące zakończenia umowy, w tym warunki wypowiedzenia i ewentualne kary za przedwczesne zakończenie współpracy. Unikaj umów, które nakładają zbyt surowe sankcje za zakończenie umowy przed czasem.

Analiza umowy franczyzowej jest bardzo ważną częścią w procesie decyzyjnym, dlatego zarezerwuj czas na zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj umowę z prawnikiem. Pamiętaj też, że umowa chroni wszystkich franczyzobiorców danej sieci, a nie tylko franczyzodawcę. Naturalne zatem jest to, że im większa sieć, tym bardziej restrykcyjna umowa.

W kolejnym kroku opowiemy Wam o procesie wdrożenia franczyzobiorcy, zwanym inaczej onboardingiem. 

Zapisz się do naszego newslettera

Śledź informacje od nas

Artykuły powiązane

Blog

Na co zwrócić uwagę, przed podpisaniem umowy franczyzowej

Zgodnie z obietnicą, wracamy do Was z tematem umowy franczyzowej. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, czytając wzór umowy z potencjalnym franczyzodawcą. Warunki finansoweDokładnie przeanalizuj wszystkie aspekty finansowe umowy. Zwróć uwagę na opłatę licencyjną, opłaty sieciowe, opłaty technologiczne, marketingowe oraz wszelkie inne koszty związane z prowadzeniem działalności franczyzowej. Na tej podstawie będzie

Blog

Pytania, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz franczyzę

Jeśli już wiesz, że lepszą opcją dla Ciebie jest model franczyzowy niż biznes oparty na własnym pomyśle, to możesz zrobić kolejny krok. Koniecznie odpowiedz sobie na poniższe pytania. Wykonaj to zadanie bardzo rzetelnie, bo tylko wtedy podejmiesz właściwą decyzję. Każda działalność (franczyzowa i model własny) wiąże się z ryzykiem. Nie ma branży i modelu wolnego od ryzyka

Chcesz przyspieszyć swój biznes?

Napisz do nas i pozostań w kontakcie

Scroll to Top