Onboarding, czyli proces wdrożenia nowego franczyzobiorcy

Udostępnij nasze posty

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o podpisaniu umowy franczyzowej, upewnij się, że Twój doradca przedstawi Ci proces onboardingu, czyli wdrożenia. To bardzo ważne, żebyś znał kroki i wszystkie szczegóły związane z formą, czasem trwania i organizacją szkoleń.

Każda sieć franczyzowa oferuje szkolenia, ale mogą się one bardzo różnić. Można rozróżnić dwa typy franczyz – twardą i miękką. Franczyza twarda charakteryzuje się tym, że dużo daje w ramach szkoleń i wsparcia, ale też dużo wymaga w trakcie współpracy i nie pozostawia przestrzeni na dużą samodzielność franczyzobiorcy. We franczyzie miękkiej jest odwrotnie. Małe wsparcie, mniejsze wymagania i mniejsza kontrola oraz większa niezależność. Wydawać by się mogło, że opcja druga jest korzystniejsza, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą. W końcu franczyza to gotowy model biznesowy i im lepiej opisany, tym większe szanse odniesienie sukcesu. Ale wracając do procesu wdrożenia, spójrzmy, co powinieneś otrzymać od franczyzodawcy.

➤ Szkolenia 

Franczyzodawca powinien zadbać o szklenie operacyjne (teoretyczne i praktyczne), z obsługi klienta, marketingu i sprzedaży, obowiązkowych systemów informatycznych oraz zarządzania danym biznesem. Zakres szkoleń wstępnych powinien umożliwiać franczyzobiorcy rozpoczęcie prowadzenia działalności w sposób samodzielny. Sprawdź terminy szkoleń, ich wzajemną zależności i ewentualne koszty, które będziesz musiał ponieść za możliwość przeszkolenia kolejnych osób z Twojej organizacji. Jeśli masz ograniczenia wynikające z innych obowiązków, sprawdź, czy jakieś szkolenia mają formę online. 

➤ Wsparcie ekosystemu 

Wsparcie na etapie wdrożenia ma ogromne znaczenie. Sprawdź, czy będziesz miał możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia innych franczyzobiorców. Czy franczyzodawca zapewni Ci opiekuna, który będzie nadzorował cały proces wdrożenia i reagował, kiedy będzie to konieczne. Czy jest podręcznik operacyjny? Jak wygląda wsparcie w zakresie IT i obsługi systemów? 

➤ Długość procesu wdrożenia 

Onboarding może być podzielony na etapy lub obejmować kompleksowe szkolenia i trwać znacznie dłużej. Sprawdź, jak to wygląda w wybranej przez siebie sieci. To bardzo ważne, bo ma bezpośredni wpływ na to, kiedy będziesz miał możliwość rozpoczęcia działalności i zarabiania. 

Każdy z tych etapów jest kluczowy i przygotowuje franczyzobiorcę do prowadzenia działalności zgodnie ze standardami sieci franczyzowej. Warto sprawdzić rozwiązania stosowane w przypadku sytuacji nieplanowanych, kiedy franczyzobiorca nie może wziąć udziału w którymś z etapów onboardingu i wynikających z tego konsekwencji.

Zapisz się do naszego newslettera

Śledź informacje od nas

Artykuły powiązane

Blog

Podpisz umowę franczyzową w lipcu i zarabiaj od września

Marzysz o dobrych zarobkach w branży edukacyjnej? Chcesz mieć realny wpływ na przyszłość dzieci i świata? Czujesz, że to już ten czas, kiedy realizacja misji czy wyższego celu staje się priorytetem? Jeśli tak, przeczytaj tę wiadomość do końca! Franczyza edukacyjna Soward Skills to gotowy model biznesowy, który pozwala na rozpoczęcie działalność w zaledwie miesiąc po podpisaniu umowy! Stworzyliśmy dla Ciebie szkolenie wstępne, które szybko, ale skutecznie, przygotuje Cię do

Blog

Onboarding, czyli proces wdrożenia nowego franczyzobiorcy

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o podpisaniu umowy franczyzowej, upewnij się, że Twój doradca przedstawi Ci proces onboardingu, czyli wdrożenia. To bardzo ważne, żebyś znał kroki i wszystkie szczegóły związane z formą, czasem trwania i organizacją szkoleń. Każda sieć franczyzowa oferuje szkolenia, ale mogą się one bardzo różnić. Można rozróżnić dwa typy franczyz – twardą i miękką. Franczyza

Chcesz przyspieszyć swój biznes?

Napisz do nas i pozostań w kontakcie

Scroll to Top